Dedektörcü, Define Dedektörü,Hazine dedektörü, Alan tarama radarları, toprakaltı görüntüleme cihazları, metal dedektörler, detektörler, su kaçağı dedektörü, güvenlik dedektörleri, güvenlik kapıları, kapı tipi dedektör, toprak altı radarlar, Ankara
Ana Sayfa | Examiner Toprakaltı Radar | Dedektör Markaları | Dedektör Arama | Alışveriş Sepeti | Banka Hesap Bilgilerimiz | İletişim
Kategoriler
Define ve Hazine Dedektörü
Toprak Altı Radar-OKM
Toprakaltı Radar Aksesuarlar
Toprak Altı Radar-Gold Dedectors
Alan Tarama
Tesisat & Su Kaçağı
Güvenlik Dedektörleri
Vana ve Menhol Kapağı Tespit
Define ve Hazine İkinci El
Duyurular
PTT KAPIDA ÖDEMELİ GÖNDERİM
PTT ile kontrollü olarak ödemeli gönderim yapılmaktadır.

Lorenz Yeni Ürün DEEPMAX Z1
Dünyaca ünlü Alman dedektör markası Lorenz DEEPMAX Z1 modeli ile çok yakında siz kullanıcıların beyenisine çıkacak.

Döviz Kuru
27.09.2021 - 06:32:12
 DOLAR $
Alış: 
8.8240 TL 
Satış: 
8.8399 TL 
 EURO €
Alış: 
10.3526 TL 
Satış: 
10.3712 TL 

Bu cihazı evde, işyerinde, arabada veya herhangi bir yerde bulundurmak serbest midir ?
Dedektör türü arama cihazlarının her nerede olursa olsun bulundurulmasında kanuni bir kısıtlama yoktur. Bu tür cihazlar yalnız define aramaya yönelik olmayıp genel amaçlı kullanıldığı için alım satımı serbest olup evde, işyerinde, arabada vs. bulundurabilir.

Arama yapmak serbest midir? Hangi şartlara bağlıdır ?
Kültür tabiat varlıklarını koruma kanunun 2863 sayı nolu kanun maddesine göre arama ve kazı yapmak için izin alınması gerekmektedir. Özel mülkiyetlerde dahil mezarlıklar, sit alanları, korumalı tarihi alanlarda arama yapmak yasaktır. Arama veya kazı işlemleri için uygulamanız gereken kanuni yöntemler KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DEFİNE ARAMA YÖNETMELİĞİ bölümünde yer almaktadır.

Cevap ve örnek mahkeme kararı
Açıklama: Şöyle ki Yargıtay 11. Ceza dairesinin 30.5.1996 gün ve 1996/876 sayılı kararı ile dahi belirtildiği gibi gömüldüğü yerden çıkarılması için icrai hareketlerde bulunmaksızın sadece dedektör ile define yeri arama eyleminin suç oluşturmadığı açıktır. Bu hali ile sanıkların üzerine atılı suçun unsurların oluşmadığı kabul ve takdir edilerek sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar vermek gerekmiştir. Karar: Nedenleri yukarıda açıklandığı üzere her ne kadar sanıklar hakkında ihtimale dayalı olarak kamu davası açılmış ise de, yüksek yargıtayın benzer olaylara emsal teşkil eden kararları dikkate alınmadığından suç unsurları oluşmadığından sanıkların ayrı ayrı beraatlerine, emanetteki eşyaların bulundurulması bizzati suç teşkil etmediğinde sanıklara iadesine dair mütalaaya uygun oy birliğiyle kanun yolu açık olmak üzere sanıkların yokluğunda verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı. 09.02.1999. Görüldüğü üzere Yargıtay II.Ceza dairesinin gömüldüğü yerden çıkarılması için icrai hareketlerde bulunmaksızın sadece dedektör ile define yeri arama eyleminin suç oluşturmadığı yönünde 30.05.1996 gün ve 1996/1876 sayılı kararı vardır.

Kazı yapmak serbest midir ? Ya da hangi şartlara bağlıdır ?
İzinsiz kazı yapmak kesinlikle yasak olup sizi kullanılan cihazlara el konulmasıyla başlayıp tarihi eser kaçakçılığından mahkum olmayla biten bir süreç içine sokar. İster özel mülkiyet olsun, ister kamu mülkiyeti olsun toprakta herhangi bir bulguya rastlandığında kazı yapmak için izin ve ruhsat almanız gerekmektedir. İzinsiz kazı yapmak kanunen yasaktır ve cezai işlemler gerektirir. Kazı ile ilgili gerekli izni alabilmeniz için uygulamanız gereken kanuni yöntemler KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DEFİNE ARAMA YÖNETMELİĞİ bölümünde yer almaktadır .

Resmi kazı sonucu bulunan define Devlet ve Vatandaş arasında nasıl bölüştürülür ?
Kazı sonucu bulunan define komisyon heyet tarafından fiyatlandırılır ve defineyi bulan şahsa %40 ile %50 oranında günün şartlarına göre TL. olarak veya çek olarak ödenir.

Arazi sürerken, temel kazarken veya tesadüfen bulunan define vs. gibi tarihi değerdeki buluntuları nereye bildirmeli ?
Yukarıda bahsi edilen konuyla alakalı herhangi bir buluntuyu en yakın Müzeye bildirmeli ve kayıt altına mutlaka aldırarak teslim edilen malzeme ile alakalı ayrıntılı izahat içeren evrak alınmalı.

Müzeye teslim edilen buluntularla ilgili bedeli ve hak ediliş rakamı ne zaman vatandaşa bildirilir ve ödenir ?
Müzeye teslim edilmiş olunan buluntular Ankara´ya müze tarafından bildirilir. Belli bir zaman sonra komisyon tarafından fiyatı belirlenir ve kişiye tutarı ve nasıl ödeneceği bildirilir.Ptt

Kampanya
Arama
Aranacak kelimeyi yazınız.En az 3 karakter yazmalısınız.
 
Menü
Examiner Toprakaltı Radar
Metal Dedektörleri
Toprakaltı Radarlar
Alan Tarama
Dedektör Markaları
Alışveriş Sepeti
Banka Hesap Bilgilerimiz
Minelab Dedektörleri
Lorenz Dedektörleri
İzmir Caddesi Sümer 1 Sokak 2/9
06440 Kızılay ANKARA
Tel: 0 (312) 232 45 16 • Faks: 0 (312) 232 03 97
E-Posta: info@dedektorcu.com
Pro Ticaret v1.0 - Başkent 06 Tasarım Yazılım Ltd. Şti. - Dedektör